دسته‌هامقالات

آبنبات

آب نبات

در این مقاله به معرفی یکی از خوردنی های خوشمزه ، آبنبات خواهیم پرداخت. اگر علاقه مند به درست کردن آبنبات هستید ، در این مقاله با ما همراه شوید.

در این مطلب یاد میگیریم :

  • آبنبات
  • تاریخچه
  • ساخت
  • واژه شناسی آبنبات
  • قیمت انواع آبنبات
  • مراحل تولید
  • آبنبات هایی از نوع خاص
  • فواید عمومی آبنبات
  • علت پذیرایی با آبنبات در اول پرواز
  • آبنبات برای گیاهخواران

آبنبات چیست؟

آبنبات با حل کردن شکر در آب یا شیر برای تشکیل شربت تهیه می شود. بافت نهایی آبنبات بستگی به میزان های مختلف دما و غلظت قند دارد. درجه حرارت گرم باعث ایجاد رسوب سخت قندی می شود، گرمای متوسط باعث ایجاد رسوب قندی نرم می شود و دمای خنک باعث ایجاد آبنبات می شود. کلمه انگلیسی “آبنبات” از اواخر قرن سیزدهم میلادی در حال استفاده است و از واژه عربی به معنی “شکر” ساخته شده است.

تاریخچه آبنبات

منشأ شیرینی جات و شکلات به عنوان یک خوراکی محبوب را می توان در مصریان باستان یافت که میوه و آجیل را با عسل ترکیب می نمودند. تقریباً در همین زمان، یونانیان از عسل برای تهیه برخی شیرینی های خوشمزه استفاده می کردند. اولین آبنبات های مدرن در قرن شانزدهم ساخته شد و تولید شیرینی به سرعت در اوایل قرن 19 به یک صنعت تبدیل شد.

همچنین در طول تاریخ ضبط شده همواره مورد علاقه شیرین دوستان بوده و حتی در کتب مقدس نیز ذکر شده است. مصریان باستان، میوه، آجیل و شکلات چینی ساخته شده با عسل را که نوعی آبنبات اولیه بود مصرف می نمودند. یکی از قدیمی ترین شیرینی ها، قند جو است که با دانه جو درست شده است. مایاها و آزتک ها نیز هر دو دانه های کاکائو را به دست آوردند و اولین کسانی بودند که معجون شکلات می نوشیدند و از شیرینی های طبیعی استفاده می نمودند. در سال 1519، کاشفان اسپانیایی در مکزیک درخت کاکائو را کشف کردند و آن را به اروپا آوردند. مردم در انگلیس و آمریکا در قرن هفدهم شیرینی قندی آب پز را برای اولین بار مصرف نمودند.

آبنبات های سخت، به خصوص شیرینی های حاوی موادی مانند نعناع و قطره های لیمو، از قرن نوزدهم میلادی رایج شدند. اولین میله های شکلات توسط جوزف فرای در سال 1847 با استفاده از شکلات تلخ، ساخته شد. شکلات شیر برای اولین بار در سال 1875 توسط هنری نستله و دانیل پیتر معرفی شد.

ساخت آبنبات

اگر رایج ترین نوع این خوراکی یعنی نوع شیرین آن را در نظر بگیریم، مواد تشکیل دهنده ی آبنبات، آب و مقدار زیادی شکر است. در واقع محلول بسیار غلیظی از شکر و آب پایه ی اصلی ساخت این خوراکی محبوب می باشد.

معمولا افزودنی ها شامل طعم دهنده ها و رنگ دهنده هایی نیز به این ترکیب اضافه می شود. برخی از محصولات قندی نظیر این خوراکی محبوب از راه لعاب کردن میوه جات و سبزیجات یا مواد خشک همراه با شکر تهیه می شوند.

آبنبات

واژه شناسی آبنبات

نام این محصول خوراکی بی نظیر در کشور های گوناگون به انواع متنوعی از خوراکی ها اطلاق می شود. برای مثال در آمریکای شمالی طیف وسیعی از خوراکی ها شامل آبنبات های چوبی، لیسی، شکلاتی، سرد، سخت، ترش، شور، پاستیل ها، مارشمالو، تافی و آدامس همگی در گروه آبنبات ها قرار می گیرند.

در حالی که در برخی دیگر از کشورها در اروپا یا استرالیا و آفریقا، برای همه ی مواد شیرین و قندی از واژه ی ژنریک کندی استفاده می شود. واژه ی کندی اصلی ترین واژه ای است که در خصوص آبنبات ها خصوصا انواع سخت آن می شنویم اما در برخی کشور ها از جمله انگلستان، آمریکای شمالی و استرالیا این واژه نیز مربوط به نوع خاصی از خوراکی است که ما به آن ها پشمک می گوییم.

بیشتر بدانید از: طرز تهیه آبنبات

قیمت انواع آبنبات

این خوراکی زیبا و محبوب بر اساس تولید در دو گروه اصلی دسته بندی میشود. نوع بلورین که آن ها را بیشتر از سایر خوراکی های مشابه به عنوان آبنبات می شناسیم، کریستالی تهیه شده از انواع مواد معدنی به همراه بافت قندی است و به دلیل این که طی فرآین تبلور به دست آمده است، راحت تر خرد می شود. باید دانست موادی از جمله فوندانت، کرم و فوج نیز در طبقه ی این آبنبات قرار می گیرند.

نوع و طبقه بندی اصلی دیگر این خوراکی تحت عنوان آمورف شناخته می شود. آمورف نوعی از آبنبات هاست که از ساختار کریستالی آشفته ای در مقایسه با نوع بلورین برخوردار است. محصولات این دسته، معمولا از نظر دارا بودن قند، غلظت بالاتری نیز دارند. به همبن دلیل بافت آن ها به طور کلی سخت تر است. انواع سوهان ها، کارامل و تافی ها را می توان در گروه آبنبات آمورف قرار داد. نام دیگر این دسته نیز غیر متبلور است.

فروشگاه هانی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه های قهوه،چای و شکلات با دو دهه تجربه و با پایبندی به سه اصل کلیدی، تضمین کیفیت و اصل بودن کالا ،مشتری مداری و بهترین قیمت موفق شد همگام با فروشگاه‌های معتبر ایران، در عرصه پخش و توزیع انواع قهوه، چای و شکلات بدرخشد.

مراحل تولید

نخستین کار برای تولید این محصول، حل نمودن مقادیر زیادی شکر در آب است. اما حل شدن کافی نیست و می بایست این محلول به حد اشباع برسد. برای رسیدن به این منظور، محلول را حرارت داده و می جوشانند تا مقادیر بیشتری ماده ی قندی در آن حل شود.

میزان جوشیدن و غلظت شکر در آب، تعیین کننده ی ساختار نهایی محصول است. وقتی شربت (محلول آب و شکر) جوشانیده می شود، مقدار آب آن بخار شده و مایع موجود غلیظ تر می شود. هر چه غلظت افزایش یابد، نقطه ی جوش آن نیز بالاتر خواهد رفت. این افزایش غلظت و بالاتر رفتن نقطه ی جوش تا جایی ادامه می یابد که ماده ی بسیار غلیظی بر جای باقی بماند. اگر در ایجاد این ماده ی غلیظ حرارت بیشتری به کار رفته باشد، منجر به تولید آبنبات سخت تر خواهد شد و اگر حرارت کمتری به کار رفته باشد نوع نرم تری از این محصول به دست خواهد آمد.

کارگاه ساخت

6 حقیقت جالب در مورد آبنبات را اینجا بخوانید.

خرید سه نوع از خوشمزه ترین آبنبات های هانی استار

آبنبات ماست و توت فرنگی کامپینو

خرید آبنبات ماست و توت فرنگی کامپینو

 آبنبات نعنایی 200 گرمی یوکا

خرید آبنبات نعنایی 200 گرمی یوکا

 آبنبات بدون شکر وردرز اورجینال

خرید آبنبات بدون شکر وردرز اورجینال

آبنبات هایی از نوع خاص

برخی از انواع این خوراکی ها با اهداف دیگری به جز شیرین کردن دهان ساخته و عرضه می شوند. در حقیقت به دلیل خوش خوراک بودن این نوع از تنقلات، می توان چیزهایی به آن ها افزود یا به شیوه ی خاصی تهیه شان نمود تا خواص جانبی نیز داشته باشند.

به عنوان مثال برخی از آبنبات ها به صورت بدون قند و رژیمی ساخته می شوند. در ساخت این محصولات، از شیرین کننده های دیگری به جز شکر استفاده می شود. از جمله ی این مواد شیرین کننده می توان به استویوساید، آسه سولفام، ایزومالت و سوکرالوز اشاره نمود.

برخی دیگر از انواع آبنبات با عصاره هایی مخلوط می شوند که دارای خواص ضد احتقاق و گرفتگی مجراهای مخاطی هستند و در ضمن خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارند. این محصولات تحت عنوان آبنبات سرماخوردگی تولید و عرضه می شوند و آن ها را معمولا می توانید در داروخانه ها تهیه نمایید. حل تدریجی این خوراکی در دهان سبب اثر کردن مواد دارویی موجود در آن ها بر گلو و مجراهای تنفسی دهان و بینی می شود و حاوی ویتامین هایی است که به بهبود سرماخوردگی کمک می کند.

برخی دیگر از انواع این خوارکی ها نیز با هدف خوشبو کنندگی دهان ساخته و عرضه می شوند. بیشتر آن ها دارای خاصیت نعنایی هستند اما طعم های دیگری نیز مانند دارچین، پرتقال و غیره برای خوشبو سازی دهان به کار می رود.

فواید عمومی آبنبات

آبنباتها موادی ملایم و ضد خلط هستند. از آن ها می توان برای افزایش قند خون و بالا بردن انرژی استفاده کرد. این محصول خوراکی پر طرفدار می تواند فشار های مفرط جسمی یا فکری را در هنگام کار کاهش دهد. این خوراکی شیرین می تواند از میزان خستگی بکاهد و در افراد آرامش ایجاد نماید. قند موجود در این خوراکی به سرحال تر شدن شما و رهایی از افسردگی کمک خواهد کرد. این محصول با ارتقای سطح هموگلوبین می تواند از کم خونی، سرگیجه، ضعف و بی رنگ و بی طراوت شدن پوست جلوگیری کند.

آبنبات

اگر در دستگاه گوارش دچار مشکلاتی چون یبوست یا سوء هاضمه هستید، می توانید از این محصول به عنوان درمان کمک بگیرید. آبنبات همچنین به درمان درد معده و پیشگیری از تکرر ادرار کمک می کند. این خوراکی زیبا و دوست داشتنی جایگزین مناسبی برای قند و شکر مصرفی در کنار چای و نوشیدنی هاست.

علت پذیرایی با آبنبات در آغاز پرواز

شاید گمان کنید پذیرایی با آبنبات در هواپیما یک رسم دیرینه است که به مرور برای تمام پروازها لازم الاجرا شده است یا گمان کنید این مربوط به میهمان نوازی و حسن استقبال از مسافران در هواپیماست. اما علت اصلی پذیرایی از شما با این خوراکی در هواپیما موضوع دیگری است. با مکیدن آبنبات از همان ابتدای پرواز، شما لازم است در فواصل زمانی کوتاه تری آب دهان خود را قورت دهید. این امر کمک می کند از گرفتگی گوش های خود در حین پرواز پیشگیری به عمل آورید.

آبنباتی برای گیاه خواران

در برخی از انواع این تنقلات، از نوعی ژلاتین حیوانی استفاده می شود. این ژلاتین در حالت عمومی معمولا از استخوان های خوک و در حالت حلال از استخوان های گاو یا ماهی گرفته می شود. گیاهخواران با مصرف محصولات تهیه شده با این ژلاتین ها مشکل دارند به همین دلیل است که برای آنان آبنبات های تهیه شده از مواد ژلاتینی گیاهی مثل نشاسته، صمغ عربی، آگار یا پکتین تولید و عرضه می گردد.

برای خرید انواع محصولات قهوه، نوتلا، چای سبز، چای ترش و نسکافه داخل لینک آن ها شوید.

 

نسکافهنسکافه قهوه دانه ایخرید قهوه دانه ای اسپرسوقهوه اسپرسو قهوه اسپرسو قهوه فرانسه چای سبز چای سبز هانی استارهانی استار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *