دسته‌هامقالات

قهوه آمریکانو

قهوه آمریکانو-hanicoffee

قهوه آمریکانو چیست؟

قهوه آمریکانو یکی از محبوب ترین قهوه های موجود در جهان است که امروز در این مطلب به این نوع قهوه پرطرفدار می پردازیم. هنگامی که صحبت از انواع قهوه به میان می آید، اکثر افراد نوع خاصی که همیشه می نوشند را به دیگران توصیه می کنند؛ در صورتی که اگر دقیق تر و عمیق تر جستجو کنید، پی می برید که انواع متنوع و مختلفی از قهوه در سراسر دنیا وجود دارند. چیزی که قهوه را متفاوت می کند، این مورد نیست که از کجا آمده است؛ بلکه تفاوت در طرز مصرف و تهیه آن است.

اما قهوه آمریکانو چیست؟ باید بگوییم که قهوه آمریکانو یکی از انواع پرطرفدار قهوه است که در کشور آمریکا و تعدادی از کشورهای دیگر هوادارن و طرفداران زیادی دارد. در حقیقت قهوه آمریکانو یک نوع از قهوه اسپرسو است که از ترکیب اسپرسو و آب داغ تهیه می شود. این نوع نوشیدنی را می توان با 1 و یا 2 پیمانه اسپرسو و نسبت های متنوع و مختلف آب آماده نمود. 

قهوه آمریکانو-hanicoffee

رقیق کردن قهوه اسپرسو بسیار تلخ، طعم و مزه آن را به قهوه قطره ای نزدیک تر می کند؛ شاید نام گذاری این نوع قهوه هم به این علت باشد! منشاء دقیق و درست این کلمه مبهم است، ولی تصور می شود که از دهه 1970 میلادی سرچشمه گرفته باشد.

فهرست مطالب

قهوه امریکانو یکی از موارد و گزینه ­های پر استفاده و محبوب در منوی کافی ­شاپ­ ها است که اگر دوست دار نوشیدن قهوه باشید به احتمال زیاد باید اسم آن را شنیده باشید. جهت یاد گرفتن طرز تهیه آمریکانو لازم است بدانید که این نوشیدنی با قهوه دمی متفاوت است!

اگر تازه وارد عرصه قهوه شده ­اید، شاید تعجب نمایید اما داشتن دانش قهوه یک شرط ضروری و لازم جهت انتخاب قهوه و لذت از طعم آن می­باشد و اینکه تنها ما با تلفظ و لحن کلمات منوی کافی­ شاپ آشنا باشیم نمی­تواند سبب شناخت دقیق و انتخاب درسته بشود! 

در رابطه با قهوه امریکانو جریان بسیار ساده به نظر می­رسد؛ در حقیقت به علت طعم و عطر شدید اسپرسو، تعداد زیادی از افراد آن را برای نوشیدن با آب مخلوط می­کنند، با این روش شما یک امریکانو ساختید! (به همین سادگی) شاید دیده باشید که در منوی کافی شاپ برای شما در کنار اسپرسو یک فنجان آب داغ هم می ­آورند، که به همین علت می­باشد.

اما این تمام ماجرا در رابطه با قهوه امریکانو و طرز درست کردن و تهیه آن نیست؛ در این مطلب و در بخش ­های بعدی از این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در رابطه با تاریخچه، طرز تهیه و… قهوه آمریکانو در اخیار شما قرار دهیم.

قهوه آمریکانو-hanicoffee

اگر بخواهیم به نحوی ساده بگوییم، آمریکانو در واقع اسپرسویی است که به آن آب اضافه شده است. شما جهت درست‌کردن و تهیه آمریکانو دو روش پیش روی خود دارید: اول آنکه آب و اسپرسو را به ‌نسبت مساوی با هم ترکیب نمایید، دوم آنکه دو سوم آب و یک ‌سوم اسپرسو به ترکیب خود اضافه کنید.

البته در نسخه‌های آمریکایی آمریکانو، آب بیشتری اضافه می‌کنند؛ زیرا که در این کشور افراد هنوز هم طعم اسپرسو را بیش از حد قوی می‌دانند. پس همواره به یاد داشته باشید که ذائقه ملل مختلف تأثیر بسیار زیادی بر دستور تهیه قهوه می‌گذارد. 

می‌توان گفت که طعم و عطر قوی اسپرسو باعث شده است تا طرفداران نوشیدنی‌هایی نظیر کاپوچینو و لاته‌ هم بیشتر شود. می‌توان آمریکانو را بسیار به اسپرسو نزدیک دانست؛ زیرا که بر خلاف انواع دیگر قهوه، از شیر در آمریکانو استفاده نمی‌شود. 

البته بعضی افراد به آن شیر هم اضافه می‌کنند ولی آمریکانو با شیر چیزی نیست که در منوی کافه‌ها ببینید. به طور معمول اگر تمایل به اضافه نمودن شیر در داخل آمریکانوی خود دارید، این موضوع را به مسئول سفارش‌ها یا باریستا اعلام ‌کنید.

خبر خوب برای دوستداران آیس کافی هم این است که آمریکانو را می‌توان به‌صورت سرد نیز نوشید که به آن آیس آمریکانو می‌گویند. جهت تهیه آیس آمریکانو، به جای آب داغ، از آب خنک و سرد استفاده می‌شود. می‌توان جهت سردتر شدن نوشیدنی، چند تکه یخ هم به آن اضافه کرد.​

از آن جایی که قهوه آمریکانو، قهوه ای متفاوت از دیگر قهوه ها است، در نتیجه به خرید قهوه ساز مخصوص آن نیاز است. این قهوه ساز مخصوص، دستگاه اسپرسو ساز است. چرا؟ چرا که همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، قهوه امریکانو از آب داغ و قهوه اسپرسو تشکیل شده است.

نکته مثبت قهوه آمریکانو این است که با هر نوع دستگاه اسپرسو سازی می توان آن را آماده نمود. از قهوه سازهای همراه گرفته تا اسپرسو سازهای صنعتی. همچنین می توان قهوه آمریکانو را در هر مکانی که هستید، به آسانی درست نمایید. از گردش و تفریح گرفته تا محل کار.

تاریخچه قهوه آمریکانو

تاریخچه قهوه آمریکانو در ایتالیا و از جنگ جهانی دوم شروع شد. در آن عصر، سربازان آمریکایی مستقر در کشور ایتالیا دلتنگ قهوه ای شده بودند که در کشور خودشان مصرف می کردند. به همین دلیل شروع به سفارش شات های اسپرسو و رقیق کردند. اما اسپرسوی ایتالیا تلخ تر و سنگین تر از چیزی بود که عادت داشتند. 

به همین جهت آن اسپرسوها را با آب داغ ترکیب نمودند تا قهوه به سبک آمریکایی را تکرار کنند. این نوشیدنی جدید قهوه آمریکایی نام گرفت و با سرعتی زیاد در بین سربازان محبوب شد.

قهوه آمریکانو-hanicoffee

ایتالیایی ها به این نوع نوشیدنی آب کثیف هم می گویند! زیرا که در این نوشیدنی، اسپرسوی دوست داشتنی شان با آب مخلوط می شود.

هنگامی که سربازان آمریکایی به خانه بازگشتند، این نوشیدنی تازه ایجاد و کشف شده را هم همراه خود آوردند. به زودی، قهوه آمریکانو در کشور ایالات متحده امریکا و سراسر دنیا محبوبیت پیدا کرد. امروزه، آمریکانو یکی از شناخته شده ترین و اصلی ترین نوشیدنی قهوه است که روزانه میلیون ها نفر آن را می نوشند.

با افزایش محبوبیت و شهرت قهوه آمریکانو، تعداد تفسیرها و تغییرات این نوشیدنی کلاسیک هم افزایش یافت. از افزودن طعم‌های مختلف و شربت‌ها گرفته تا ایجاد انواع جدید همچون آیس آمریکانو، تا اینکه امروزه این قهوه به یک نوشیدنی همه کاره و قابل تغییر تبدیل شده است.

یکی از دیگر انواع محبوب قهوه امریکانو امروزی، لانگ بلک است. در قهوه آمریکانو نخست قهوه اسپرسو ریخته می شود و پس از آن روی آن آب. قهوه لانگ بلک با ریختن اسپرسو روی آب داغ درست و تهیه می شود. این روش یک طعم شدیدتر و قوی تر ایجاد می کند.

از دیگر انواع این نوشیدنی خوش طعم که در طول زمان ساخته شد، آمریکانو با شیر است، که یک بافت صاف و خامه ای را به آمریکانوی کلاسیک و اصلی اضافه می کند. این نوشیدنی به وجود آمده برای افرادی که از طعمی متعادل تر لذت می برند محبوب است.

قهوه امریکانو امروزه به یکی از اصلی ترین و مهم ترین نوشیدنی ها تبدیل شده است که نمادی از ترکیب فرهنگ های مختلف و اشتراک گذاری احساسات آمریکایی و ایتالیایی می باشد. (گرچه مردم ایتالیا علاقه چندانی به این اشتراک فرهنگی ندارند!)

در نهایت باید گفت که قهوه آمریکانو یک نوشیدنی کلاسیک و اصیل مبتنی بر اسپرسو با تاریخی غنی است. از خاستگاه آن که به عنوان یک نوشیدنی برای سربازان کشور آمریکا در کشور ایتالیا سرو می شد، تا تکامل آن به یک نوشیدنی امروزی همه کاره، قهوه امریکانو تاییدی بر قدرت نوشیدنی قهوه و اشتیاق و شور آن می باشد.

قهوه آمریکانو-hanicoffee

طعم قهوه آمریکانو

طعم قهوه آمریکانو بسیار به اسپرسو نزدیک است، چرا که همان‌گونه که ذکر شد، قهوه آمریکانو بر پایه اسپرسو است و از آن تهیه می‌شود. پس بنابراین نباید انتظار طعم متفاوت از اسپرسو را داشت، البته از آنجا که این نوع قهوه با آب مخلوط می‌شود قطعا غلظت و طعم و عطر اسپرسو را نخواهد داشت.
البته امروزه قهوه آمریکانو را با یخ و شیر نیز سرو می‌کنند که باعث ایجاد تنوع در این نوع قهوه می‌شود. اگر شما هم طرفدار تنوع و طعمی جدید هستید لذت بردن از طعم‌های جدید آمریکانو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خواص قهوه آمریکانو

در این بخش می‌توانید بهترین خواص قهوه آمریکانو را مشاهده کنید. قهوه آمریکانو یک فنجان کوچک از قهوه است که می توانید انرژی لازم برای بدن را تهیه کنید. فواید قهوه آمریکانو بسیار بالا می‌باشد مخصوصا اگر به روش درست و اصولی تهیه شود. در اینجا به خواص قهوه آمریکانو می‌پردازیم:

خواص قهوه آمریکانو برای زنان

طی مطالعات انجام شده آمریکانو می‌تواند سبب کاهش سکته در زنان شود و جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است، اما دقت نمایید این نوشیدنی را در دوران بارداری و قاعدگی را حذف نمایید زیرا سبب تشدید علائم قاعدگی می‌شود و نیز برای جنین بسیار مضر است.

خواص قهوه آمریکانو برای مو

در یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۷ میلادی که در مجله بین المللی منتشر شد، محققان دریافتند که کافئین موجود در آمریکانو می‌تواند یک محرک رشد موی بالقوه برای مردان مبتلا به آلوپسی باشد. ساقه مو و فولیکول های مو را تحریک می‌کند و در نتیجه ریشه مو پهن‌تر و طولانی‌تر می‌شود. قهوه آمریکانو می‌تواند از کم پشت شدن و ریزش مو موها جلوگیری نماید و به افزایش رشد موها کمک کند. انواع مختلف قهوه امریکانو با دارا بودن کافئین، پیازچه‌های مو را تحریک نموده و به رشد و تقویت مو کمک می‌کند.
از دیگر خواص و فواید قهوه آمریکنو برای مو، حفظ و ایجاد رطوبت و درخشندگی موها است. برای این کار می¬توانید موهای خود را با قهوه آمریکانو بشویید تا کدری و عدم درخشندگی آن را از بین ببرید. این نوع شست و شو به صاف و نرم شدن مو نیز کمک می‌نماید. علاوه بر این موارد، در گذشته‌های دور قهوه به عنوان رنگ مو هم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

قهوه آمریکانو - هانی کافی

خواص قهوه آمریکانو برای کبد

کبد یکی از اعضای بسیار مهم و حیاتی بدن می‌باشد که بر فعالیت دیگر بخش‌های بدن تاثیر بسیار زیادی دارد. یکی از راه‌های پیشگیری برای بیماران مشکلات کبد قهوه آمریکانو می‌باشد.
با توجه به تحقیقات علمی صورت گرفته آمریکانو می‌تواند احتمال به بیمارهای کبدی را تا نزدیک به ۷۰ درصد کاهش دهد، همچنین بر مبنای این تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه خطر ابتلا به بیماری سیروز کبدی را تا نزدیک به ۶۵ درصد کاهش می‌دهد و در نتیجه مصرف روزانه امریکانو به تسکین بیماری‌های کبدی کمک شایانی می‌کند.

خواص قهوه آمریکانو برای قلب

طی مطالعه‌ای که در کشور سوئد انجام شده، محقیقن به این نتیجه رسیدند که نوشیدن یک فنجان امریکانو در روز می‌تواند در کاهش حملات قلبی کمک کند؛ چرا که خواص آنتی اکسیدان در امریکانو وجود دارد.

در این تحقیق بر یک گروه زنان، طی یک بازه زمانی و دوره ۱۰ روزه، افرادی که امریکانو مصرف کردند در حدود ۲۵ درصد حملات قلبی کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این مصرف متعادل قهوه امریکانو می‌تواند احتمال بروز نارسایی‌های قلبی را نیز کاهش دهد.
کاهش خطر نامنظم زدن ضربان قلب هم از دیگر فواید مصرف امریکانو است. البته فراموش نکنید کسانی که مستعد بیماری‌های عروقی و قلبی هستند، بایستی در مصرف آن احتیاط نمایند. مصرف بیش از اندازه این نوع قهوه، سبب افزایش کلسترول خون می‌شود که برای بیماران قلبی بسیار خطر دارد.

خواص قهوه آمریکانو برای دیابت

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مصرف امریکانو می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. طی مطالعه انجام شده افرادی که روزانه 1 فنجان قهوه امریکانو می‌خوردند احتمال ابتلا به دیابت را تا نزدیک به ۱۱ درصد کاهش می‌دهد، البته نوشیدن قهوه به تنهایی نمی‌تواند سبب کاهش خطر ابتلا به دیابت شود و بهتر است فعالیت فیزیکی خود را افزایش داده و مراقب وزن خود باشید.
به یاد داشته باشید همواره در حالی که می‌توانید قهوه آمریکانو را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده نمایید، اگر کلسترول یا فشار خون بالایی دارید، از مصرف آن اجتناب نمایید. با این حال، کسانی که برای مدت زمان طولانی امریکانو می نوشند، ممکن است این فواید و خواص سلامتی را تجربه نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *