دسته‌هامقالات

قهوه آمریکانو

قهوه آمریکانو-hanicoffee

قهوه آمریکانو چیست؟

قهوه آمریکانو یکی از محبوب ترین قهوه های موجود در جهان است که امروز در این مطلب به این نوع قهوه پرطرفدار می پردازیم. هنگامی که صحبت از انواع قهوه به میان می آید، اکثر افراد نوع خاصی که همیشه می نوشند را به دیگران توصیه می کنند؛ در صورتی که اگر دقیق تر و عمیق تر جستجو کنید، پی می برید که انواع متنوع و مختلفی از قهوه در سراسر دنیا وجود دارند. 

چیزی که قهوه را متفاوت می کند، این مورد نیست که از کجا آمده است؛ بلکه تفاوت در طرز مصرف و تهیه آن است. 

اما قهوه آمریکانو چیست؟ باید بگوییم که قهوه آمریکانو یکی از انواع پرطرفدار قهوه است که در کشور آمریکا و تعدادی از کشورهای دیگر هوادارن و طرفداران زیادی دارد. در حقیقت قهوه آمریکانو یک نوع از قهوه اسپرسو است که از ترکیب اسپرسو و آب داغ تهیه می شود. این نوع نوشیدنی را می توان با 1 و یا 2 پیمانه اسپرسو و نسبت های متنوع و مختلف آب آماده نمود. 

قهوه آمریکانو-hanicoffee

رقیق کردن قهوه اسپرسو بسیار تلخ، طعم و مزه آن را به قهوه قطره ای نزدیک تر می کند؛ شاید نام گذاری این نوع قهوه هم به این علت باشد! منشاء دقیق و درست این کلمه مبهم است، ولی تصور می شود که از دهه 1970 میلادی سرچشمه گرفته باشد.

فهرست مطالب

قهوه امریکانو یکی از موارد و گزینه ­های پر استفاده و محبوب در منوی کافی ­شاپ­ ها است که اگر دوست دار نوشیدن قهوه باشید به احتمال زیاد باید اسم آن را شنیده باشید. جهت یاد گرفتن طرز تهیه آمریکانو لازم است بدانید که این نوشیدنی با قهوه دمی متفاوت است!

اگر تازه وارد عرصه قهوه شده ­اید، شاید تعجب نمایید اما داشتن دانش قهوه یک شرط ضروری و لازم جهت انتخاب قهوه و لذت از طعم آن می­باشد و اینکه تنها ما با تلفظ و لحن کلمات منوی کافی­ شاپ آشنا باشیم نمی­تواند سبب شناخت دقیق و انتخاب درسته بشود! 

در رابطه با قهوه امریکانو جریان بسیار ساده به نظر می­رسد؛ در حقیقت به علت طعم و عطر شدید اسپرسو، تعداد زیادی از افراد آن را برای نوشیدن با آب مخلوط می­کنند، با این روش شما یک امریکانو ساختید! (به همین سادگی) شاید دیده باشید که در منوی کافی شاپ برای شما در کنار اسپرسو یک فنجان آب داغ هم می ­آورند، که به همین علت می­باشد.

اما این تمام ماجرا در رابطه با قهوه امریکانو و طرز درست کردن و تهیه آن نیست؛ در این مطلب و در بخش ­های بعدی از این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در رابطه با تاریخچه، طرز تهیه و… قهوه آمریکانو در اخیار شما قرار دهیم.

قهوه آمریکانو-hanicoffee

اگر بخواهیم به نحوی ساده بگوییم، آمریکانو در واقع اسپرسویی است که به آن آب اضافه شده است. شما جهت درست‌کردن و تهیه آمریکانو دو روش پیش روی خود دارید: اول آنکه آب و اسپرسو را به ‌نسبت مساوی با هم ترکیب نمایید، دوم آنکه دو سوم آب و یک ‌سوم اسپرسو به ترکیب خود اضافه کنید.

البته در نسخه‌های آمریکایی آمریکانو، آب بیشتری اضافه می‌کنند؛ زیرا که در این کشور افراد هنوز هم طعم اسپرسو را بیش از حد قوی می‌دانند. پس همواره به یاد داشته باشید که ذائقه ملل مختلف تأثیر بسیار زیادی بر دستور تهیه قهوه می‌گذارد. 

می‌توان گفت که طعم و عطر قوی اسپرسو باعث شده است تا طرفداران نوشیدنی‌هایی نظیر کاپوچینو و لاته‌ هم بیشتر شود. می‌توان آمریکانو را بسیار به اسپرسو نزدیک دانست؛ زیرا که بر خلاف انواع دیگر قهوه، از شیر در آمریکانو استفاده نمی‌شود. 

البته بعضی افراد به آن شیر هم اضافه می‌کنند ولی آمریکانو با شیر چیزی نیست که در منوی کافه‌ها ببینید. به طور معمول اگر تمایل به اضافه نمودن شیر در داخل آمریکانوی خود دارید، این موضوع را به مسئول سفارش‌ها یا باریستا اعلام ‌کنید.

خبر خوب برای دوستداران آیس کافی هم این است که آمریکانو را می‌توان به‌صورت سرد نیز نوشید که به آن آیس آمریکانو می‌گویند. جهت تهیه آیس آمریکانو، به جای آب داغ، از آب خنک و سرد استفاده می‌شود. می‌توان جهت سردتر شدن نوشیدنی، چند تکه یخ هم به آن اضافه کرد.​

از آن جایی که قهوه آمریکانو، قهوه ای متفاوت از دیگر قهوه ها است، در نتیجه به خرید قهوه ساز مخصوص آن نیاز است. این قهوه ساز مخصوص، دستگاه اسپرسو ساز است. چرا؟ چرا که همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، قهوه امریکانو از آب داغ و قهوه اسپرسو تشکیل شده است.

نکته مثبت قهوه آمریکانو این است که با هر نوع دستگاه اسپرسو سازی می توان آن را آماده نمود. از قهوه سازهای همراه گرفته تا اسپرسو سازهای صنعتی. همچنین می توان قهوه آمریکانو را در هر مکانی که هستید، به آسانی درست نمایید. از گردش و تفریح گرفته تا محل کار.

تاریخچه قهوه آمریکانو

تاریخچه قهوه آمریکانو در ایتالیا و از جنگ جهانی دوم شروع شد. در آن عصر، سربازان آمریکایی مستقر در کشور ایتالیا دلتنگ قهوه ای شده بودند که در کشور خودشان مصرف می کردند. به همین دلیل شروع به سفارش شات های اسپرسو و رقیق کردند. اما اسپرسوی ایتالیا تلخ تر و سنگین تر از چیزی بود که عادت داشتند. 

به همین جهت آن اسپرسوها را با آب داغ ترکیب نمودند تا قهوه به سبک آمریکایی را تکرار کنند. این نوشیدنی جدید قهوه آمریکایی نام گرفت و با سرعتی زیاد در بین سربازان محبوب شد.

قهوه آمریکانو-hanicoffee

ایتالیایی ها به این نوع نوشیدنی آب کثیف هم می گویند! زیرا که در این نوشیدنی، اسپرسوی دوست داشتنی شان با آب مخلوط می شود.

هنگامی که سربازان آمریکایی به خانه بازگشتند، این نوشیدنی تازه ایجاد و کشف شده را هم همراه خود آوردند. به زودی، قهوه آمریکانو در کشور ایالات متحده امریکا و سراسر دنیا محبوبیت پیدا کرد. امروزه، آمریکانو یکی از شناخته شده ترین و اصلی ترین نوشیدنی قهوه است که روزانه میلیون ها نفر آن را می نوشند.

با افزایش محبوبیت و شهرت قهوه آمریکانو، تعداد تفسیرها و تغییرات این نوشیدنی کلاسیک هم افزایش یافت. از افزودن طعم‌های مختلف و شربت‌ها گرفته تا ایجاد انواع جدید همچون آیس آمریکانو، تا اینکه امروزه این قهوه به یک نوشیدنی همه کاره و قابل تغییر تبدیل شده است.

یکی از دیگر انواع محبوب قهوه امریکانو امروزی، لانگ بلک است. در قهوه آمریکانو نخست قهوه اسپرسو ریخته می شود و پس از آن روی آن آب. قهوه لانگ بلک با ریختن اسپرسو روی آب داغ درست و تهیه می شود. این روش یک طعم شدیدتر و قوی تر ایجاد می کند.

از دیگر انواع این نوشیدنی خوش طعم که در طول زمان ساخته شد، آمریکانو با شیر است، که یک بافت صاف و خامه ای را به آمریکانوی کلاسیک و اصلی اضافه می کند. این نوشیدنی به وجود آمده برای افرادی که از طعمی متعادل تر لذت می برند محبوب است.

قهوه امریکانو امروزه به یکی از اصلی ترین و مهم ترین نوشیدنی ها تبدیل شده است که نمادی از ترکیب فرهنگ های مختلف و اشتراک گذاری احساسات آمریکایی و ایتالیایی می باشد. (گرچه مردم ایتالیا علاقه چندانی به این اشتراک فرهنگی ندارند!)

در نهایت باید گفت که قهوه آمریکانو یک نوشیدنی کلاسیک و اصیل مبتنی بر اسپرسو با تاریخی غنی است. از خاستگاه آن که به عنوان یک نوشیدنی برای سربازان کشور آمریکا در کشور ایتالیا سرو می شد، تا تکامل آن به یک نوشیدنی امروزی همه کاره، قهوه امریکانو تاییدی بر قدرت نوشیدنی قهوه و اشتیاق و شور آن می باشد.

 

قهوه آمریکانو-hanicoffee
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *