دسته‌هامقالات

دله قهوه

دله قهوه hanicoffee

دله قهوه

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است. تهیه قهوه با روش های مختلف و متنوع با توجه به نوع دستگاه و تجهیزات مورد استفاده می تواند طعم و مزه متفاوتی از قهوه را به ارمغان آورده و تجربه جدیدی را برای علاقه مندان به قهوه فراهم کند.این نوشیدنی را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد که دله نیز یکی از روش های ساده ای است که برای تهیه قهوه از آن استفاده می شود. نوعی ابزار برای تهیه کردن قهوه است که در مناطق عربی مانند خلیج فارس و شبه جزیره عرب و شمال آفریقا از آن استفاده می شود.

فهرست مطالب

دله قهوه بدون شک یکی از بهترین ابزارهایی است که برای آرامش و لذت بردن از نوشیدنی محبوبتان، یعنی قهوه می توانید استفاده کنید. اگر شما هم مانند بسیاری از ما، به دنبال راهی هستید که بتوانید به راحتی و در کمترین زمان یک فنجان قهوه با کیفیت تهیه کنید، دله قهوه می تواند به شما کمک کند. با استفاده از دله قهوه شما می توانید به راحتی و با سرعت، قهوه خود را درست کنید. 

دله قهوه hanicoffee

در نتیجه اگر به دنبال یک راه سریع و آسان برای لذت بردن از قهوه محبوبتان هستید، با استفاده از دله قهوه می توانید لذتی جدید را تجربه کنید. با قابلیت انتخاب بین مدل ها و سایزهای مختلف دله قهوه می تواند به شما کمک کند تا تجربه یک قهوه خوشمزه و بی نظیر را برای خود به ارمغان بیاورید. 

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با این وسیله ساده و کاربردی آشنا کرده و انواع مدل های آن را بررسی کنیم. جنس و قسمت های تشکیل دهنده دله قهوه و طرز استفاده از آن و خواص قهوه ای که با آن تهیه می شود نیز موضوعاتی هستند که در این مطلب می خواهیم به آن ها بپردازیم.

دله قهوه چیست؟

دله قهوه، نوعی از قهوه سنتی و محلی است که در بسیاری از مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا و برخی قسمت های آسیای مرکزی مصرف می شود. این قهوه به صورت سنتی با استفاده از دستگاهی به نام ‘’دله’’ تهیه می شود که در آن قهوه به صورت جوشانده شده و سپس در فنجان های کوچک سرو می شود.
تهیه قهوه در دله، یک فرآیند ساده است که تنها چند مرحله ابتدایی را می طلبد. در ابتدا قهوه در یک قوری قرار می گیرد و سپس به دله اضافه می شود. سپس آب به دله اضافه شده و دله روی شعله گاز یا فر روشن شده قرار می گیرد تا قهوه جوشانده شود. بعد از چند دقیقه جوشاندن، دله از روی شعله گاز یا فر برداشته می شود و محتویات آن در فنجان های کوچک سرو می شود.
در بسیاری از مناطق، قهوه به همراه مربا، حلوا یا دیگر شیرنی های سنتی میل می شود و در میان دوستان و خانواده ها برای صرف نوشیدنی در محیطی صمیمی و دوستانه مصرف می شود. از آنجا که قهوه در دله جوشانده می شود و به صورت فیلتر شده نیست، محتویات آن دارای یک طعم و عطر قوی و تلخ است. 

دله قهوه از جنس فلزی یا مسی ساخته شده است و در بعضی مدل ها با لوازم دیگری نیز تزئین شده است. دله قهوه در سایزهای مختلفی قابل دسترسی است و معمولا در حجم هایی از یک تا شش فنجان قهوه متغیر است. برای انواع دله هایی که در بازار وجود دارند امکانات و ویژگی های مختلفی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال برخی از دله های قهوه دارای فیلتر داخلی هستند که به شما کمک می کند که قهوه خالص تر و با مزه بهتری داشته باشید. همچنین برخی از انواع دله قهوه دارای شاخص حرارتی هستند که به شما اجازه می دهد دمای قهوه را کنترل کنید تا نوشیدنی خود را در دمای مناسب سرو کنید. 

بنابراین بهتر است قبل از خرید، نوع و مدل دله قهوه مورد نظر را با دقت بررسی کنید و با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. 

دله قهوه hanicoffee

برخی افراد این روش تهیه قهوه را به دلیل طعم تلخ آن ترجیح نمی دهند، در حالی که برخی دیگر این طعم تلخ را به عنوان یک تجربه منحصر به فرد با دله می پذیرند.

دله قهوه از جنس فلزی یا مسی ساخته شده است و در بعضی مدل ها با لوازم دیگری نیز تزئین شده است. دله قهوه در سایزهای مختلفی قابل دسترسی است و معمولا در حجم هایی از یک تا شش فنجان قهوه متغیر است. برای انواع دله هایی که در بازار وجود دارند امکانات و ویژگی های مختلفی در نظر گرفته شده است. 

به عنوان مثال برخی از دله های قهوه دارای فیلتر داخلی هستند که به شما کمک می کند که قهوه خالص تر و با مزه بهتری داشته باشید. همچنین برخی از انواع دله قهوه دارای شاخص حرارتی هستند که به شما اجازه می دهد دمای قهوه را کنترل کنید تا نوشیدنی خود را در دمای مناسب سرو کنید. 

بنابراین بهتر است قبل از خرید، نوع و مدل دله قهوه مورد نظر را با دقت بررسی کنید و با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. 

آشنایی با قهوه جوش عربی

همانطور که گفتیم قهوه جوش عربی یا قهوه عربی کی نوع قهوه سنتی و محبوب در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی است. این نوع قهوه با استفاده از روش خاصی تهیه می شود که برای دوستداران قهوه گزینه خوبی است. از آنجایی که طعم تلخی قهوه با استفاده از شکر باید گرفته شود، می توان گفت طعم شیرین و قوام قوی دارد و برای بسیاری از افراد در سراسر جهان یک نوشیدنی خاص و خوشمزه است.
قهوه جوش عربی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

طعم تلخ: به دلیل اینکه قهوه به صورت فیلتر شده نیست و جوشانده می شود، طعم تلخ قوی تری نسبت به قهوه های فیلتر شده دارد.
روش تهیه ساده: تهیه قهوه در دله روش ساده و سریعی است و تجربه خاصی را برای تهیه قهوه به صورت سنتی فراهم می کند.
قابلیت سفارشی سازی: برای میل کردن به سلیقه شخصی، می توان میزان قهوه و آب مورد استفاده را تغییر داد و به دلخواه شکر یا هر افزودنی شیرینی را به آن اضافه کرد.
ارزش فرهنگی: دله قهوه به عنوان یکی از عناصر فرهنگی در بسیاری از مناطق شناخته شده و برای بسیاری از افراد از اهمیت فرهنگی و تاریخی برخوردار است.

در نهایت با توجه به اینکه دله قهوه یکی از قهوه های سنتی و محلی است، می تواند تجربه خاصی را به عنوان یکی از فرهنگ های محلی برای گردشگران و مسافران فراهم کند و به عنوان یک نوشیدنی خاص در محیطی صمیمی و دوستانه به اشتراک گذاشته شود.
برای اینکه با استفاده از قهوه جوش عربی بتوانید یک فنجان قهوه با کیفیت و خوشمزه تهیه کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید بهتر است از قهوه با کیفیت و آب تمیز استفاده شود و دقت شود که قهوه بیش از حد جوشانده نشود در غیر اینصورت مزه تلخی آن بیش از اندازه خواهد بود.

تاریخچه دله قهوه

قهوه جوش دله که به آن قهوه جوش عربی نیز می گویند، قهوه جوشی سنتی است که در خاورمیانه برای تهیه و سرو قهوه عربی استفاده می شود. تاریخچه دله را می توان به روزهای اولیه تمدن اسلامی نسبت داد، زمانی که قهوه برای اولین بار در اتیوپی کشف شد و سپس به شبه جزیره عربستان گسترش یافت.
دله قهوه بخش مهمی از مهمان نوازی اعراب بود و به نمادی از سخاوت و مهمان نوازی در فرهنگ عرب تبدیل شد. بهترین دله ها اغلب از برنج، نقره یا مس ساخته می شدند و با نقش و نگار تزئین می شدند.
این وسیله سنتی در ابتدا از چوب و سفال ساخته می شود، اما با گذشت زمان از مس، نقره و طلا نیز ساخته شد. دله قهوه به شکل یک قوری دارای یک دسته در داخل آن بوده و اغلب از مس ساخته می شود. نام “دله” در واقع به یک دستگاه نگهدارنده آب در حمام اشاره دارد که در آن زمان به عنوان وسیله ای برای نگهداری و سرو آب استفاده می شد.

دله قهوه hanicoffee
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *