دسته‌هامقالات

بهترین قهوه

بهترین قهوه-hanicoffee

بهترین قهوه

انتخاب بهترین قهوه همواره یکی از معضلات کسانی است که عاشق قهوه هستند. زمانی که به بازار رفته اید و می خواهید قهوه بخرید این سوال در ذهنتان شکل می گیرد که کدام نوع و یا برند از قهوه بهترین آن هاست؟ یا زمانی که می خواهید قهوه را برای دلیل خاصی مصرف کنید باید اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

بعضی ها به دنبال نوشیدن قهوه برای بیدار ماندن در شب هستند، بعضی دیگر نیز می خواهند از آن برای پذیرایی از مهمان استفاده کنند. یکی دیگر از کابردهای قهوه برای گرفتن فال است.

شاید سوال بسیاری از مادرها این باشد که آیا بچه ها نیز می توانند قهوه بنوشند؟ یا اینکه چه نوع قهوه ای برای بچه ها مناسب تر است؟ آیا قهوه برای خانم های باردار ضرر دارد؟ این ها سوالاتی است که ما می خواهیم در این مطلب به آن ها پاسخ دهیم.

بهترین قهوه hanicoffee

در این مطلب می خواهیم در ابتدا تاریخچه قهوه و انواع قهوه را بررسی کرده و سپس بهترین قهوه برای اهداف مختلف را شرح دهیم. بهترین قهوه در جهان و در نهایت بهترین قهوه در ایران را به شما معرفی کرده و در نهایت با ارائه نکاتی، شما را برای خرید بهترین قهوه راهنمایی خواهیم کرد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

بهترین قهوه کدام است؟

برای پاسخ به این سوال که بهترین قهوه کدام است باید ابتدا تعیین کنیم که از چه منظری باید آن را بررسی کنیم. 

قهوه دارای طعم های مختلفی است و خلوص آن نیز در همه موارد یکسان نیست، دلیل آن این است که قهوه در مناطق مختلفی تهیه می شود و کیفیت و خواص و ویژگی های آن ها متفاوت است. این تفاوت باعث می شود که روش های تهیه کردن آن نیز یکسان نباشد. به طور مثال طرز تهیه قهوه فرانسوی با قهوه ترک فرق داشته و هر کدام نیاز به ابزارهای خاصی است. 

حتما هنگام خریداری قهوه متوجه شده اید که مارک های مختلفی در فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاصی دارند. احتمالا شما نیز هنگام خرید دچار تردید شده اید که بهترین قهوه کدام است. این تنوع برندهای قهوه به دلیل تولید انواع قهوه و سلیقه متفاوت خریداران است که هر کدام طعم، خواص و روش تهیه منحصر به فردی خواهد داشت. 

همانطور که می دانید قهوه در مراکز خرید به دو صورت عرضه می شود، پودر قهوه و قهوه آماده.

بعضی از شرکت های تولید کننده برای راحت تر کردن کار مشتریان، قهوه را به صورت آماده تولید و عرضه می کنند که در کمتر از یک دقیقه به راحتی سرو می شود.

یکی دیگر از سبک های تولید قهوه به صورت دانه قهوه یا پودر است که با توجه به نوع و سبکی که دلخواه مشتری باشد تهیه شده و آماده سرو می شود.

شرکت های  استارباکس و دانکین دونات از جمله تولیدکنندگان قهوه به صورت آماده هستند که بسیار پرطرفدار نیز هستند. شرکت قهوه لاوازا نیز یکی از تولیدکنندگان قهوه به صورت پودری است که باز هم طرفداران خاص خود را خواهد داشت. 

از نظر نحوه عرضه قهوه با توجه به سلیقه خودتان می توانید بهترین آن را تهیه کنید، اما اگر بخواهیم بهترین قهوه از نظر طعم را بررسی کنیم باید بگوییم که قهوه عربیکا یکی از بهترین و پرطرفدارترین قهوه در بین افراد است که نسبت به نوع روبوستا طعم بهتری دارد و میزان تلخی آن کمتر است. 

بهترین قهوه-hanicoffee

تاریخچه و منبع قهوه

در این قسمت از مطلب می خواهیم توضیحات مختصری درباره تاریخچه و منبع قهوه بیان کنیم. شاید برای شما نیز جالب باشد که قهوه در ابتدا چگونه کشف شد و چه اتفاقی افتاد که امروزه به یکی از بهترین نوشیدنی های دنیا تبدیل شده است. روایات زیادی وجود دارد که هر کدام پیدایش و کشف قهوه را به یک شکل تفسیر می کنند. قبل از آنکه تاریخچه آن را بیان کنیم بهتر است که درباره درخت قهوه و ویژگی های آن مطالبی را عنوان کنیم.

بهترین قهوه-hanicoffee

قهوه نام درختی است که دارای گل های خوش عطری است و در نواحی گرمسیری رشد می کنند. با توجه به اینکه قهوه در مناطق مختلفی می تواند رشد کند، دارای شکل ها و ویژگی های خاصی است و به انواع مختلفی تقسیم می شود.

درخت قهوه میوه ای شبیه به گیلاس دارد که با توجه به شرایط آب و هوایی بعد از سه الی پنج سال ثمر دهد. پوست بیرونی میوه درخت قهوه در هنگام برداشت، جدا شده و به شکل دانه های سبز رنگی در می آیند.

به گفته یکی از روایات معتبر، اولین بار یک چوپان اهل اتیوپی توانست قهوه را کشف کند. چوپان معروف زمانی که گله بز خود را برای چرا به مرتع برده بود، متوجه تغییر رفتار گله شده بود.

چوپان باهوش به زیر نظر گرفتن آن ها متوجه شده بود که بزهای گله موقعی که از دانه هایی که شبیه به توت هستند می خورند پر انرژی می شوند و تا دیر وقت بیدار می مانند و سر و صدا می کنند. با نشان دادن دانه ها و بررسی آن ها، به عنوان یک نوشیدنی انرژي زا در بین مردم رواج پیدا کرد.  

قهوه نهایی که ما مصرف می کنیم همان دانه های سبز رنگ هستند که با حرارت به دانه های قهوه ای تبدیل می شوند.

معرفی انواع قهوه

قهوه ترک

یکی از انواع پر طرفدار قهوه است که باید دانه های قهوه بسیار نرم آسیاب شوند و کاملا پودر شوند. همانطور که می دانید با توجه به انواع مختلف قهوه، روش های تهیه و سرو آن نیز متفاوت خواهد بود. برای تهیه قهوه ترک، می توانید از قهوه جوش یا ایبریک که به شکل یک قوری است استفاده کنید. 

بهترین قهوه hanicoffee

البته دستگاه هایی نیز هستند که می توانند قهوه را دم کنند. با توجه به امکاناتی که در اختیار دارید روش مناسب را انتخاب کنید. در واقع این روش بسیار ساده است و در بین افراد مختلف نیز رایج است. زیرا هم دم کردن آن ساده است و هم ابزاری که برای دم کردن آن نیاز ارزان قیمت است و همه افراد می توانند آن را تهیه کنند. قهوه ای که به این صورت تهیه می شود، به رنگ قهوه ای غلیظ خواهد بود که البته از قهوه اسپرسو کمی کم رنگ تر است و کف روی سطح آن را می پوشاند.

قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از انواع پر طرفداری است که با استفاده از بخار آب تهیه می شود. ابزاری ارزان قیمت که برای تهیه کردن آن باید استفاده شود، موکاپات نامیده می شود. البته دستگاه اسپرسو نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

موکاپات شامل سه بخش است که آب در مخزن انتهایی آن ریخته می شود، سپس قهوه را در بخش میانی که مخزن نیز نامیده می شود قرار می گیرد. به این صورت قهوه اسپرسو تهیه شده به قسمت بالایی منتقل می شود. اسپرسو بسیار غلیظ بوده و مقداری کف نیز روی سطح آن را می پوشاند.

قهوه اسپرسو یکی از انواع پر طرفداری است که با استفاده از بخار آب تهیه می شود. ابزاری ارزان قیمت که برای تهیه کردن آن باید استفاده شود، موکاپات نامیده می شود. البته دستگاه اسپرسو نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

موکاپات شامل سه بخش است که آب در مخزن انتهایی آن ریخته می شود، سپس قهوه را در بخش میانی که مخزن نیز نامیده می شود قرار می گیرد. به این صورت قهوه اسپرسو تهیه شده به قسمت بالایی منتقل می شود. اسپرسو بسیار غلیظ بوده و مقداری کف نیز روی سطح آن را می پوشاند.

قهوه فرانسه 

قهوه فرانسه یکی دیگر از انواع قهوه است که با روش مختلفی تهیه می شود. برای دم کردن این مدل قهوه باید از قوری فرنچ پرس استفاده کرد. در این روش، دانه های قهوه به اندازه قهوه اسپرسو خرد نشده و درشت تر هستند و در تهیه آن از فیلتر کاغذی استفاده نمی شود.

بهترین نوع قهوه

حال در این قسمت از مطلب می‌خواهیم بهترین نوع قهوه را مورد بحث قرار دهیم. پاسخ به سوال تا حدودی به سلیقه شما بستگی دارد. همانطور که اشاره کردیم با توجه به اینکه انواع قهوه در مناطق مختلف وجود دارد و طعم و ویژگی‌های هر یک متفاوت است. علاوه بر تفاوت ذاتی قهوه، در هنگام تهیه و سرو آن نیز می‌توان با استفاده از افزودنی‌های مختلف و روش‌های دم کردن، طعم آن را تغییر داد.
بنابراین قهوه می‌تواند ترش، شیرین، تلخ، کاراملی و… باشد. بنابراین نکته‌ای که حائز اهمیت است، این است که هنگام خرید قهوه باید به طعم و عطر قهوه توجه کنید تا قهوه‌ای که با سلیقه شما سازگار است را انتخاب کنید.
بهترین نوع قهوه از سه نظر مورد بحث است که عبارتند از مزرعه، فرآوری و رست قهوه، بررسی ویژگی‌های دانه قهوه و در آخر سلیقه شما. تعیین این سه مورد است که تعیین می‌کند بهترین نوع قهوه برای شما کدام است.
قهوه از هر نوعی که باشد باید به طور اصولی فرآوری و رست شده باشد. پرورش و فرآوری قهوه شامل مراحل متعددی است که باید زیر نظر افراد با تجربه و متخصص انجام شود تا در نهایت یک قهوه خوب به دست مشتری برسد.
زمانی که پرورش و فرآوری محصول اصولی باشد، دانه‌های قهوه درشت و با کیفیت خواهند بود. بعد از پرورش نوبت به رست قهوه می‌رسد. فردی که عملیات رست قهوه را انجام می‌دهد باید متخصص و با تجربه باشد تا محصولی با کیفیت را به دست مشتری برساند.

حال ویژگی های بهترین قهوه در زمان دم کردن را بررسی می کنیم. بدیهی است که عطر و طعم قهوه بعد از دم کردن بسیار دلپذیر است، بنابراین اگر بویی که از قهوه به مشام تان می رسد خوشایند نیست باید سطح کیفی آن را بررسی کنید.
با وجود اینکه معمولا بسیاری از افراد، تمایل دارند قهوه را با افزودنی های مورد علاقه شان میل کنند، اما بهترین قهوه باید آنقدر لذیذ و خوش طعم باشد که بتوان آن را بدون افزودنی نیز میل کرد.
نکته ای که حائز اهمیت است، باید توجه کنید که از رست قهوه مدت زمان زیادی نگذشته باشد. هرچقدر زمان رست به زمان خرید نزدیک تر باشد، دانه های قهوه تازگی بیشتری خواهند و طعم و کیفیت آن نیز بالاتر است.
نکته دیگری که باید توجه کنید این است که حرارت بالای نوشیدنی، مزه واقعی آن را پنهان می کند، بنابراین باید مزه قهوه سرد شده نیز مطبوع و دلپذیر باشد.

بهترین قهوه - هانی کافی

در آخر، علاوه بر مواردی که ذکر کردیم این سلیقه شماست که تعیین می کند بهترین نوع قهوه کدام است. شاید یک قهوه طرفداران زیادی داشته باشد و از همه نظر بهترین قهوه باشد، اگر شما مزه و عطر آن را دوست نداشته باشید نظر شما محترم است.

بهترین قهوه فوری

بسیاری از افراد به دلیل مشغله قهوه فوری را به قهوه معمولی ترجیح می دهند. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که کدام برند قهوه فوری می تواند بهترین آن ها باشد؟ کدام یک دارای کیفیت بالاتر و طعم و عطر بهتر و ظاهر زیباتری است. این ها دغدغه های مشتریانی است که می خواهند در کمترین زمان ممکن بهترین قهوه را آماده کرده و از کیفیت و طعم خوب آن لذت ببرند.
هیچ کس دلش نمی خواهد پولی را بابت خرید یک کالا صرف کند اما نتیجه دلخواهش را از آن نگیرد. اگر مدت هاست که قهوه مصرف می کنید حتما با برندهایی که در بازار هستند آشنا هستید، اما در صورتی که برای اولین بار است که می خواهید قهوه فوری استفاده کنید لازم است برندهای علی بلک، سندی و دژاوو را به عنوان بهترین های بازار به شما معرفی کنیم. هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که طرفداران خاص خود را دارند. علی بلک یکی از گران ترین قهوه هاست اما با کیفیت و خوش طعم بودن آن باعث می شود که طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.
دژاوو نیز بعد از علی بلک طرفداران زیادی دارد که دلیل آن کیفیت بالای محصول و قیمت مناسب آن است. سندی نیز یکی از برندهای ایرانی است که اگرچه از نمونه های خارجی مشابه درجه کیفی پایین تری دارد اما د رمقایسه با برندهای ایرانی دارای کیفیت و طعم و عطر بهتری است.

بهترین قهوه ترک

در این قست از مطلب می خواهیم بهترین قهوه ترک را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی را در رابطه با خرید آن بیان کنیم. قهوه ترک یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی هاست که از آسیاب کردن دانه های عربیکا ساخته شده است. روش دم کردن آن نیز با انواع دیگر متفاوت بوده و طعم بی نظیری دارد که دلیل محبوبیت آن شده است.
شاید سوالی که برای طرفداران این نوشیدنی پیش میاید این باشد که قهوه ترک با قهوه اسپرسو و دیگر انواع آن چه تفاوتی خواهد داشت؟ باید بگوییم که همگی انواع قهوه از دانه های یکسانی مانند روبوستا یا عربیکا ساخته می شوند و می توان گفت روش های فرآوری و آسیاب کردن و دم کردن آن است که موجب این تفاوت می شود. در قهوه ترک میزان آسیاب کردن و ریز کردن دانه های قهوه از همه انواع دیگر بیشتر است. بهترین قهوه ترک باید به گونه ای آسیاب شود که از قهوه اسپرسو ریزتر باشد.
در صورتی که احتمال می دهید نتوانید قهوه را به طور صحیح و به مقدار مناسب ریز کنید، می توانید از قهوه ترک آماده در فروشگاه ها استفاده کنید. برای آماده کردن بهترین قهوه ترک نیاز به ظرف مخصوصی به نام ایبریک دارید که در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار موجود است. ایبریک یک ظرف فلزی است که از مس یا فلزهای دیگری ساخته شده و دهانه آن باریک تر از کف آن است.

بهترین قهوه برای اسپرسو

بهترین قهوه - هانی کافی

اسپرسو از زمان‌های بسیار قدیم تا کنون مورد استفاده بسیاری از افراد بوده اما روش‌های فناوری تولید و دم کردن آن نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.
انتخاب بهترین قهوه برای اسپرسو نسبت به زمان‌های گذشته سخت‌تر شده است چرا که با برندهای مختلف و بسته بندی‌های فریبنده‌ای که عموما جنبه تبلیغاتی دارند و امروزه در بازار وجود دارد تشخیص بهترین قهوه آسان نیست.
برای آماده کردن بهترین قهوه اسپرسو باید در انتخاب دانه‌های قهوه بسیار دقت شود. درست است که کیفیت دستگاه اسپرسو اهمیت دارد اما این دانه‌های قهوه است که موجب تهیه بهترین قهوه اسپرسو می‌شود.
اسپرسو تقریبا مانند قهوه ترک و قهوه فرانسه تهیه می‌شود که با استفاده از دستگاه اسپرسو ساز یا موکاپات آماده می‌شود. 
در گذشته روست کردن قهوه بسیار تیره‌تر بود که موجب تلخی بیش از اندازه آن می‌شد اما امروزه روش‌های فرآوری و روست کردن بسیار پیشرفته‌تر شده و می توان قهوه اسپرسو را در طعم‌های مختلف و رایحه‌های دلپذیر مانند رایحه میوه‌های مختلف تهیه کرد تا بهترین قهوه اسپرسو را به شما هدیه دهد.

هرچند که می توان قهوه اسپرسو را از انواع دانه های قهوه تولید کرد اما به دلیل غلیظ بودن آن بهتر است از روبوستا تهیه شود که اسیدیته چندانی نیاز ندارد. در صورتی که می خواهید بهترین قهوه اسپرسو را تهیه کنید بهتر است آن را با شیر مخلوط کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *