نمایش دادن همه 3 نتیجه

قهوه استارباکس

قهوه استارباکس در واقع یک نوع قهوه نیست بلکه یک برند بسیار مشهور و معروف در سرتاسر دنیا می باشد. بعید است که کسی اهل قهوه خوردن و کافی شاپ رفتن باشد ولی اسم این برند به گوشش نرسیده باشد.

قهوه استارباکس چیست؟

شرکت استار باکس هم در زمینه کافی شاپ‌های زنجیره ای و هم در زمینه تولید قهوه فعالیت می کند. کافی شاپ‌های مجموعه استار باکس در نقاط مختلف جهان گسترش پیدا کرده اند و هر روزه افراد بسیار زیادی به این کافی شاپ‌ها می روند و از قهوه های فوق العاده موجود در آن مکان‌ها استفاده می کنند.

در واقع اگر می خواهید بفهمید که برند و مجموعه استار باکس چگونه مجموعه ای است، باید به یاد مجموعه مک دونالد بیفتید. همان گونه که مجموعه مک دونالد، دارای رستوران‌ها و فست فود‌های زنجیره ای در نقاط مختلف دنیا است و مجموعه استار باکس هم دارای کافی شاپ‌های زنجیره ای در همه جای دنیا می باشد.

آن قدر کافی شاپ‌های مجموعه استار باکس، شهرت و محبوبیت دارند که به یکی از عوامل جذب توریست تبدیل شده اند. به این معنا که وقتی توریست‌ها وارد یک کشوری می شوند ترجیح می دهند به شهری از آن کشور سفر کنند که دارای کافی شاپ استار باکس باشد. در واقع توریست‌ها به هر کافی شاپ اعتماد نمی کنند و دوست دارند به کافی شاپی بروند که برند جهانی دارد.

قهوه استارباکس-hanicoffee

بنابراین چه کافی شاپی معتبرتر و جهانی تر از کافی شاپ زیر مجموعه برند استار باکس. قطعاً دلیل محبوبیت و شهرت فوق العاده کافی شاپ های زنجیره ای استار باکس در بین بسیاری از مردم دنیا، کیفیت بسیار بالای قهوه ای است که در طی سالهای متمادی به مردم ارائه داده است. در واقع قهوه های این کافی شاپ ها بالاترین حد استاندارد ممکن را دارند.

شرکت استار باکس، از مرحله کشت قهوه تا مرحله تحویل یک فنجان قهوه به مشتری در کافی شاپ، خودش همه کارها را انجام می دهد. هم در زمان کشت و هم در زمان روست دادن و بو دادن دانه‌های قهوه و هم در زمان پودر و آسیاب کردن دانه‌های قهوه و هم در زمان دم کردن قهوه پودر شده، شرکت استار باکس به بهترین نحو ممکن همه عملیات را انجام می دهد.

از طرف دیگر، خود کافی شاپ‌های زنجیره ای استار باکس هم از هر لحاظ، چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ نحوه برخورد کارمندان آنجا با مشتریان، در بهترین شرایط ممکن قرار دارند. همین کارهای فوق العاده مجموعه استار باکس باعث شده است که امروزه این مجموعه دارای بیش از سی هزار شعبه در جای جای دنیا باشد.

ساختمان مرکزی شرکت استارباکس

از آنجایی که شرکت استارباکس، کار خود را در خیابان بازار تاریخی شهر سیاتل ایالت واشنگتن از کشور ایالات متحده آمریکا آغاز کرد، هنوز هم دفتر مرکزی این شرکت در این شهر و در ساختمان استار باکس سنتر و یا همان ساختمان مرکزی استار باکس قرار دارد.

تاریخچه قهوه استار باکس

در این قسمت از مقاله قصد داریم با تاریخچه قهوه استار باکس آشنا شویم. اولین شعبه شرکت استارباکس در سال ۱۹۷۱ میلادی و در روز سی و یکم مارس افتتاح گردید. این شرکت به وسیله سه فرد تأسیس شد که در دانشگاه با یکدیگر آشنا شده بودند. این سه فرد دو خصوصیت کاملاً مشترک داشتند.

در وهله اول باید بگوییم که هر سه آنها، علاقه بسیار زیادی به نوشیدن قهوه و چای و نوشیدنیهای داغ داشتند و صبح تا شب قهوه می خوردند. ویژگی دومی که بین این سه فرد، مشترک بود این بود که هر سه آن ها تحصیل کرده و انسان های با شخصیت و با سوادی بودند. یکی از این سه فرد، معلم زبان انگلیسی در مدارس ایالت واشنگتن آمریکا بود. فرد دیگر، یک معلم تاریخ بود و فرد سوم هم، شغل نویسندگی داشت.

فردی به نام آلفرد پیت به این سه نفر اعتماد به نفس و روحیه داد تا فکری که دارند را عملیاتی کنند. آلفرد پیت ابتدا نحوه بو دادن قهوه را به این سه نفر یاد داد و سپس مشورت های لازم را به آنها ارائه کرد. سپس این سه نفر فروشگاهی تاسیس کردند تا قهوه خام را در آنجا بفروشند. این سه دوست که حالا تبدیل به سه همکار شده بودند، در این فروشگاه، علاوه بر قهوه خام، اقدام به فروش همه وسایل لازم برای دم کردن قهوه و پودر کردن قهوه هم کردند.

ابتدا این سه همکار، قهوه های خام را از همان آلفرد پیت که در بالا به شما معرفی کردیم، خریداری می کردند و به مردم می فروختند. در واقع آلفرد پیت به عنوان یک واسطه بین آنها و تولید کنندگان قهوه عمل می کرد. سال اول که تمام شد این سه نفر تصمیم گرفتند که دیگر قهوه های خود را از آلفرد پیت خریداری نکنند بلکه به طور مستقیم با تولید کنندگان قهوه ارتباط برقرار کنند و قهوه آنها را خریداری نمایند.

قهوه استارباکس-hanicoffee

ورود شرکت استار باکس به حوزه فروش نوشیدنی قهوه

تا چند سال اول فعالیت این سه نفر، تنها به فروش قهوه خام و یا قهوه بو داده شده و البته به فروش تجهیزات مرتبط با قهوه گذشت. البته آنها در این مدت، در فروشگاه خود به صورت رایگان، قهوه‌های دم کرده را هم در فنجان‌های کوچک به مشتریان خود تحویل می‌دادند. این فنجان‌های قهوه فقط جنبه تبلیغاتی داشتند و به صورت جداگانه پولی از مردم بابت این قهوه‌های دم کشیده شده نمی گرفتند.

پس از سال ۱۹۷۶ میلادی کم کم زمینه فعالیت این سه نفر گسترش پیدا کرد و به فروش قهوه دم کرده هم رسید. تا سال ۱۹۸۱ میلادی، خیلی اتفاق خاصی در این فروشگاه نیفتاده بود تا اینکه فردی به نام هاوارد شولتز هم به جمع این سه نفر ملحق شد و بعدها به عنوان مدیر شرکت استار باکس هم تعیین گردید.

این فرد که بازاریاب حرفه ای بود و تاثیر بسیار زیادی در تحول شرکت استار باکس داشت، برای اولین بار قهوه اسپرسو را به صورت دم کرده به مشتریان فروخت. این فرد توانست کم کم فروشگاه استار باکس را به یک مجموعه ای که هم دارای کافی شاپ بود و هم دارای فروشگاه، تبدیل کند.

تاثیر پذیری شرکت استار باکس از ایتالیا

در سال ۱۹۸۳ میلادی، هاوارد شولتز به کشور ایتالیا که مهد قهوه در دنیا به حساب می آید سفر کرد و در این سفر با نحوه دم کردن انواع قهوه ها آشنایی پیدا کرد و اطلاعات زیادی در مورد قهوه به دست آورد. با بازگشت این فرد به آمریکا، شرکت استار باکس هم کاملا متحول شد. چرا که تمام مواردی که از ایتالیا یاد گرفته بود را در شرکت استارباکس پیاده کرد.

هاوارد شولتز پس از سفر به ایتالیا به این فکر افتاد که یک مکان برای جمع شدن و چای یا قهوه نوشیدن و صحبت کردن برای مردم آمریکا دست و پا کند. تا آن زمان، مردم آمریکا فقط یا در منزل و یا در محل کار می توانستند دور هم جمع شوند و قهوه ای بنوشند. در واقع همین فکر هاوارد شولتز، باعث ایجاد کافی شاپ در آمریکا شد. هاوارد شولتز برای مدت نه چندان زیادی، شرکت استار باکس را رها کرد و کافی شاپ اختصاصی برای خود دست و پا کرد.

در این مدت، او دانه های قهوه را از شرکت یا فروشگاه استار باکس خریداری می‌کرد و در کافی شاپ خود آنها را دم می کرد و به مشتریان خود ارائه می داد. پس از گسترش مدت زمان نه چندان زیادی، او تصمیم گرفت امتیاز فروشگاه استار باکس را هم خریداری کند. هاوارد شولتز با ادغام این دو مکان، یعنی فروشگاه و کافی شاپ با هم دیگر، شرکت استار باکس را افتتاح نمود.

در همان سال اول بود که شرکت استار باکس، شعبه های خود را در کشور آمریکا گسترش داد و به هفده عدد رساند. هم چنین در همان سال اول، این شرکت، بین المللی شد. چرا که یک شعبه از شرکت استار باکس به خارج از مرز آمریکا و به شهر ونکوور کانادا رسید.

قهوه استارباکس-hanicoffee